Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2002 NCAC Men's Indoor Track & Field Championships

                 Mitchell Recreation and Athletics Center

 

                   Denison University - Granville, Ohio

 

                           March 1 and 2, 2002

 

________________________________________________________________________

 

FINAL MEN'S TEAM SCORES

 

 1. Ohio Wesleyan                  123.0

 2. Wittenberg                     88.0

 3. Allegheny                      76.5

 4. Kenyon                         72.0

    Wabash                         72.0

 6. Denison                        65.0

 7. Wooster                        57.5

 8. Oberlin                        38.0

 9. Hiram                          23.0

10. Earlham                          9.0

________________________________________________________________________

 

INDIVIDUAL HONOREES

 

 Outstanding Men's Sprinter/hurdler of the Year

  Darren Green - Wabash

 

 Outstanding Men's Middle/distance Runner of the Year

  Cary Snyder - Kenyon

 

 Outstanding Men's Field Athlete of the Year

  Craig Neeley – Ohio Wesleyan

 

 Men's Coach of the Year

  Fred Barends – Ohio Wesleyan

________________________________________________________________________

 
 

 

EVENT FINALS RESULTS

 

  N  denotes new NCAC indoor record

  M  denotes new Mitchell Center record

  #  denotes NCAA provisional qualifier

 

 
 

Men's Pole Vault Finals

 

 1. Jeremy Scott, ALL             17' 2-1/4”  N M #

 2. Brian Gehle, WIT              13’ 1-3/4”   

 3. Andy Stromwall, DEN           12’10”

 4. Clint Wasserman, OWU          12’10”

 5. Mike Kubinski, OWU            12’ 6”

 6. Nathan Collins, WOO           12’ 6”

 7. Nick Ostrout, DEN             12’ 6”

 8. Adam Brunner, ALL             12’ 6”

 9. Jay Douglas, OWU              12’ 0”

    John Crumpacker, WAB          NH

    Will Miller, OBE              NH

 
 

Men's Triple Jump Finals

 

 1. Craig Neeley, OWU             47’ 4-3/4” N M # (14.44 m)

 2. Andy Stromwall, DEN           44’ 3-1/4”

 3. Peter DeYoung, WAB            43’ 7-1/4”

 4. Nii Djan Tackie, WOO          43’ 1-3/4”

 5. Joe Rumschlag, WIT            42’ 2-1/4”

 6. Ryan Barnes, ALL              41’ 5-1/4”

 7. Scott Barsotti, DEN           41’ 1-3/4”

 8. Nate Efinger, OWU             41’ 0-1/4”

 9. Tim Herrod, EAR               40’ 8-1/2”

    Paida Saburi, OWU             40’ 3-1/4”

    Aaron Polack, ALL             39’11-1/4”

    T.J. Falzone, WIT             39’ 8-1/4”

    Jonah Mytro, WOO              39’ 7-3/4”

    Josh Waters, WAB              39’ 2”

    Eric Wagner, ALL              38’11-1/2”

    Alex Yurovitsky, WIT          38’11”

    James Segrest, EAR            34’11-1/2”

 
 

Men's Shot Put Finals

 

 1. Keith Vance, WOO              47’ 3-1/2” 

 2. Joel Drake, WIT               47’ 0-3/4” 

 3. Steve Schoenberer, OWU        44’ 6-1/2”   

 4. Eric Seling, WOO              44’ 4”

 5. Tim Ngyyen, WIT               43’ 7-3/4”

 6. Clyde Mayer, WIT              43’ 6-1/2”

 7. Eric Shuty, ALL               42’ 6-1/2”

 8. Brandon Zerface, WAB          41’ 3-1/2”

 9. Sean Gerold, WAB              40’10-3/4”

    Greg Wells, OBE               40’ 7-1/2”

    Ian Robie, EAR                40’ 4-3/4”

    Anthony Hudgins, OBE          39’ 8-3/4”

    James Hawkins, DEN            39’ 5”

    Kiel Rohrbacher, OBE          38’ 5-1/2”

    Chad Jackson, EAR             33’ 5-1/4”

    Mike Pritchard, OWU           NLT

    Nick Miller, WOO              NLT

    Mike Kohr, OWU                NLT

 
 

Men's Long Jump Finals

 

 1. Craig Neeley, OWU         22’ 4”

 2. James Williams, WOO       21’ 4-1/4”

 3. Greg Wells, OBE           21’ 0-1/4” 

 4. Nate Efinger, OWU         20’10-3/4”

 5. Joe Rumschlag, WIT        20’ 7-1/2”

 6. Scott Barsotti, DEN       20’ 7-1/4”

 7. Pete DeYoung, WAB         20’ 6-3/4”

 8. Andy Stromwall, DEN       20’ 3-3/4”

 9. Tim Gaal, WIT             20’ 2-1/4”

    Nii Djan Tackie, WOO      19’ 5-3/4”

    Chris Vecenie, ALL        19’ 3-3/4”

    Bill Mitchell, OWU        19’ 0-1/2”

    Mark Marie, KEN           18’ 9-1/4”

    Paul Badger, DEN          18’ 8”

    Milan Perazich, KEN       17’ 2-3/4”

 
 

Men's High Jump Finals

 

 1. Craig Neeley, OWU             6’ 8-1/4”  #

 2. Jeremy Scott, ALL             6’ 8-1/4”  #

 3. Seth Rhea, OWU                6’ 4-3/4”    

 4. Brian Gehle, WIT              6’ 3-1/2”

 5. Scott Cothren, HIR            6’ 3-1/2”

 6. Greg Wells, OBE               6’ 2-1/4”

 7. Randy Everett, OWU            6’ 1-1/4”

 8. Tyler Walker, DEN             6’ 0”

 9. James Segrest, EAR            5’10”

    Bill Dunlap, WIT              5’10”

    Josh Waters, WAB              5’10”

    Tim Gaal, WIT                 5’10”

    William Driscoll, WOO         5’10”

    Corey Drabert, ALL            5’ 8”

    Pete DeYoung, WAB             NH

    Michael Jourden, WOO          NH

 
 

Men's 5000 m Finals

 

 1. Cary Snyder, KEN            15:00.24 N

 2. Michael Baird, KEN          15:00.88

 3. Ben Hildebrand, KEN         15:27.62

 4. Jared Smit, WAB             15:28.87

 5. Kevin Pool, ALL             15:29.81

 6. Jeff Conroy, ALL            15:38.67

 7. Brock Babcock, DEN          15:41.71

 8. Devon Halley, ALL           15:47.36

    Dave Hyde, WIT              16:06.68

    Andy Graham, EAR            16:08.45

    Jared Rhode, WOO            16:17.80

    Jason Betts, ALL            16:23.10

    Nick Dewald, WIT            16:34.17

    Zach Warren, EAR            16:37.10

    Sean Dillon, WAB            16:38.32

    Mike Ward, DEN              17:09.86

    Ben Scherzer, EAR           17:40.23

    Jesus Campos, WAB           17:54.89

    Scott Huntoon, WIT          17:58.15

 
 

Men's 4 x 200 m Relay Finals

 

 1. Ohio Wesleyan                1:32.66

      Joe Clinton, Clemon Choice, Bernie Vendlinski, Nate Efinger

 2. Wabash                       1:33.42

      Joe Bombagetti, Ken Rudolph, Jerome Murray, Darren Green

 3. Allegheny                    1:33.47

       Luke Pelger, Joe Yarkovich, Chris Vencenie, Matt Niederst 

 4. Wittenberg                   1:34.63

      Mike Trempe, Derek Thompson, Alex Yurovitsky, Matt Frost

 5. Denison                      1:34.64

      Scott Barsotti, Paul Badger, Austin Hulbirt, Derian Conteh-Morgan

 6. Oberlin                      1:35.53

      Travis Oman, Bret Petersen, Jeremy Lane, Andre Street

 7. Hiram                        1:35.70 

      Mike March, Pat Bartone, Mike Guthrie, Scott Cothren

 8. Wooster                      1:36.14

      James Williams, Konah Duche, Marcus Craig, Nahum Kisner

    Kenyon                       1:37.08

      Marc Marie, Ife Eleyinafe, Tyler Morell, Milan Perazich

 
 

Men's 1500 m Finals

 

 1. Cary Snyder, KEN            3:58.52  N

 2. Aaron Emig, KEN             4:04.02

 3. Don Beesing, HIR            4:05.17

 4. Mark Sharer, WAB            4:05.73

 5. Don Ruge, WAB               4:05.82

 6. Jeff Conroy, ALL            4:08.00

 7. Ryan McGinnis, OBE          4:09.22

 8. Mike Synk, OWU              4:11.32

    Nate Aichele, DEN           4:12.18

    J. P. Gary, EAR             4:18.07

    Rob Passmore, KEN           4:18.77

    Evan McDaniel, WOO          4:19.23

    Paul Loehle, OWU            4:25.42

    Dave Seabeck, WAB           4:26.34

 
 
 
 
 
 
 
 

Men's 55 m Hurdles Trials

 

 1. Bruce Kinsel, OWU              8.02

 2. Ryan Barnes, ALL               8.08

 3. Skip Ivery, WIT                8.14

    Derek Thompson, WIT            8.14

 5. Andy Stromwall, DEN            8.26

 6. Nate Henderson, WIT            8.30

 7. Tim Herrod, EAR                8.31

 8. Jason Toman, WIT               8.35

 9. Aaron Polack, ALL              8.63

    Ken Lowry, WAB                 8.67

    Michael Jourden, WOO           8.71

    Jameel Bell, WAB               8.74

    Mike Kubinski, OWU             8.79

    Gordon Bumpus, OWU             8.82

    Pat Bartone, HIR               8.98

    R.J. Metz, WAB                 9.28

 
 

Men's 55 m Hurdles Finals

 

 1. Skip Ivery, WIT                7.80 #

 2. Bruce Kinsel, OWU              7.96  

 3. Ryan Barnes, ALL               8.07  

 4. Andy Stromwall, DEN            8.14  

 5. Tim Herrod, EAR                8.23

 6. Nate Henderson, WIT            8.25  

 7. Derek Thompson, WIT            8.49

 8. Aaron Polack, ALL              8.75  

 9. Jason Toman, WIT              13.44

 
 

Men's 400 m Trials

 

 1. Andre Street, OBE              50.84

 2. Darren Green, WAB              51.57

 3. Bret Peterson, OBE             51.73

 4. Luke Pelger, ALL               51.88

 5. Austin Hulbirt, DEN            52.01

 6. Matt Niederst, ALL             52.28

 7. Mike Torsell, WIT              52.38

 8. Dewayne Evans, OBE             52.70

 9. Alex Yurovitsky, WIT           52.83

    Ken Rudolph, WAB               53.08

    Aaron Dimbath, OWU             53.26

    Scott Cothren, HIR             53.29

    Frazier Taylor, DEN            53.70

    Jason Lloyd, WAB               54.37

    Mike Guthrie, HIR              55.37

    Brian Karaszia, DEN            57.59

    Demetrius Ellison, WIT         NT

 
 
 
 
 
 

Men's 400 m Finals

 

 1. Darren Green, WAB              51.28

 2. Bret Peterson, OBE             51.42

 3. Andre Street, OBE              51.45

 4. Luke Pelger, ALL               51.61

 5. Austin Hulbirt, DEN            51.78 

 6. Mike Torsell, WIT              52.27 

 7. Matt Niederst, ALL             52.30

 8. Alex Yurovitsky, WIT           52.41

 9. Dewayne Evans, OBE             53.21

 
 

Men's Distance Medley Relay Finals

 

 1. Wooster                     10:32.44  N

        Evan McDaniel, Konah Duche, Matt Trent, Brendan Callahan

 2. Kenyon                      10:41.02

        Aaron Emig, Kevin Friedl, P.J. Bumsted, Cary Snyder

 3. Allegheny                   10:52.43

        Dave Washousky, Chris Vencenie, Rob Ahlin, Brian Zimmer

 4. Ohio Wesleyan               11:08.18

        Mike Clinton, Gordon Bumpus, Evan Bayles, Chris Monaco

 5. Earlham                     11:09.70

        Matt Lindeman, Greg Sandstrom, J. P. Gary, Glenn Mutti

 6. Hiram                       11:15.84

        Mike Kennedy, Scott Cothren, Scott Waggoner, Joe Mossbrugger

 7. Wabash                      11:19.15

        Demitrian Cook, Jason Lloyd, Steve Cottom, Jeremy Robinson

 8. Denison                     11:22.81

        John Wells, Scott Barsotti, Frazier Taylor, Mike Ward

 9. Wittenberg                  11:40.96

        Dave Hyde, Greer Ellingworth, Mark Trempe, Nick Dewald

10. Oberlin                     NT

 
 

Men's 55 m Dash Trials

 

 1. Clemon Choice, OWU              6.58 

 2. Joe Yarkovich, ALL              6.59

 3. Joe Clinton, OWU                6.68

 4. Skip Ivery, WIT                 6.71

 5. Nahum Kisner, WOO               6.71

 6. Jay Douglas, OWU                6.71

 7. Joe Rumschlag, WIT              6.71

 8. Derian Conteh-Morgan, DEN       6.72

 9. Marc Marie, KEN                 6.85

    Jason Rhodes, DEN               6.88

    Mike March, HIR                 6.89

    Joe Bombagetti, WAB             6.91

    Chris Primavera, WIT            6.97

    Nii Djan Tackie, WOO            6.97

    Stanley Keets, WAB              7.08   

    Ife Eleyinafe, KEN              7.33  

    Ruairi Rhodes, EAR              7.39

    Seneca Gonzales, EAR            7.50

    Eric Shuty, ALL                 7.64

    Dave Sutherland, WAB            NT

Men's 55 m Dash Finals

 

 1. Clemon Choice, OWU              6.49  #

 2. Joe Rumschlag, WIT              6.65

 3. Nahum Kisner, WOO               6.67

    Joe Yarkovich, ALL              6.67

 5. Skip Ivery, WIT                 6.68

 6. Joe Clinton, OWU                6.69

 7. Derian Conteh-Morgan, DEN       6.81

 8. Marc Marie, KEN                 6.85

 9. Jay Douglas, OWU                6.98

 
 

Men's 800 m Trials

 

 1. Dan Bowens, OWU              1:55.02  N

 2. Dan Ruge, WAB                1:59.25

 3. Mike Synk, OWU               1:59.26

 4. P. J. Bumsted, KEN           1:59.46

 5. Seth Houwer, ALL             1:59.60

 6. Don Beesing, HIR             2:00.88

 7. Tyler Pensyl, DEN            2:01.19

 8. Dave Robertson, OWU          2:01.37

    Tyler Walker, DEN            2:01.92

    Jeremy Robinson, WAB         2:03.35

    Gabe Thompson, WOO           2:03.59

    Evan Bayles, OWU             2:04.26

    Steve Cottom, WAB            2:04.95

    Matt Lindeman, EAR           2:06.68

    Mike Clinton, OWU            2:07.39

    J. P. Gary, EAR              2:08.44

    Greg Sandstrom, EAR          2:14.15

    Mark Trempe, WIT             2:17.10

 
 
 

Men's 800 m Finals

 

 1. Dan Bowens, OWU              1:54.91  N  #

 2. Tyler Pensyl, DEN            1:56.98

 3. Tyler Walker, DEN            1:58.67

 4. Dan Ruge, WAB                1:59.20

 5. Don Beesing, HIR             2:00.56

 6. Dave Robertson, OWU          2:00.70

 7. Seth Houwer, ALL             2:01.79

 8. Mike Synk, OWU               2:02.29

 9. P. J. Bumsted, KEN           2:07.73

 
 

Men's 200 m Trials

 

 1. Darren Green, WAB              23.11 

 2. Joe Rumschlag, WIT             23.24

 3. Joe Clinton, OWU               23.33

 4. Nahum Kisner, WOO              23.43

 5. Aaron Dimbath, OWU             23.46

 6. Nate Efinger, OWU              23.69

 7. Joe Bombagetti, WAB            23.85

 8. Mike March, HIR                23.97

    Milan Perazich, KEN            24.04

    Paul Badger, DEN               24.10

    Ken Rudolph, WAB               24.37

    Fred Jackson, OBE              24.56

    Jason Rhodes, DEN              24.70

    Travis Oman, OBE               25.25

    Seneca Gonzales, EAR           26.02

    Ruairi Rhodes, EAR             26.75

    Demetrius Ellison, WIT         NT

 
 

Men's 200 m Finals

 

 1. Darren Green, WAB              22.66 

 2. Joe Rumschlag, WIT             23.15

 3. Joe Clinton, OWU               23.29

 4. Nahum Kisner, WOO              23.48

 5. Aaron Dimbath, OWU             23.59

 6. Mike March, HIR                23.75

 7. Joe Bombagetti, WAB            23.87

 8. Nate Efinger, OWU              23.94

 9. Milan Perazich, KEN            23.97

 
 

Men's 3000 m Finals

 

 1. Michael Baird, KEN           8:38.46  N

 2. Jared Smit, WAB              8:47.43

 3. Andrew Sisson, KEN           8:53.39

 4. Ben Hildebrand, KEN          8:57.52

 5. Brock Babcock, DEN           9:01.79

 6. Kevin Pool, ALL              9:04.15

 7. Brendan Callahan, WOO        9:05.65

 8. Andy Graham, EAR             9:06.80

    Devon Halley, ALL            9:12.47

    Mark Sherer, WAB             9:17.55

    Zach Warren, EAR             9:21.29

    John Wells, DEN              9:23.98

    Ben Stanley, OBE             9:26.67

    Ibrahim Sulai, ALL           9:27.04

    Matt Linman, WOO             9:33.36

    Sean Dillon, WAB             9:39.46

    Evan McDaniel, WOO           9:41.02

    Dan Hughes, DEN             10:02.08

    Scott Huntoon, WIT          10:09.22

    Tom Woodcock, OWU            DNF

    Dave Hyde, WIT               DNF

    Nick Dewald, WIT             DNF

    Mike Synk, OWU               DNF

 
 
 

Men's 4 x 400 m Relay Finals

 

 1. Oberlin                     3:27.37

       Jeremy Lane, Bret Petersen, Ryan McGinnis, Andre Street

 2. Wittenberg                  3:30.19

       Alex Yurovitsky, Derek Thompson, Mike Torsell, Joe Rumschlag

 3. Denison                     3:30.62

       Austin Hulbirt, Tyler Walker, Frazier Taylor, Tyler Pensyl

 4. Allegheny                   3:32.57

       Matt Niederst, Seth Houwer, Brian Hollar, Luke Pelger

 5. Wabash                      3:33.53

       Jaime Bartlett, Jerome Murray, Jason Lloyd, Peter DeYoung

 6. Wooster                     3:34.04

       Nathan Collins, Matt Trent, Konah Duche, Nahum Kisner           

 7. Ohio Wesleyan               3:34.23

       Bruce Kinsel, David Robertson, Clemon Choice, Aaron Dimbath

 8. Hiram                       3:37.81

       Don Beesing, Jeremy Bailey, Mike Guthrie, Scott Cothren

 9. Kenyon                      3:37.82

       Aaron Emig, Kevin Friedl, Tyler Morell, P. J. Bumsted