2018 NCAC Softball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 17 DePauw   John Carroll   Cancelled
  @ Maryville, Tenn.
  DePauw   Maryville (TN)   Cancelled
Sun. 18 John Carroll 1 DePauw 6 Final
  @ Maryville, Tenn.
  DePauw 13 Maryville (TN) 4 Final
 
March
Fri. 2 Wittenberg   MIT   12:00 PM
  2018 NFCA Division III Leadoff Classic @ Tucson, Ariz.
  DePauw   Messiah   12:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  East Tex. Baptist   Wittenberg   2:30 PM
  2018 NFCA Division III Leadoff Classic @ Tuscon, Ariz.
  George Fox   DePauw   2:30 PM
  @ TBA
Sat. 3 Wittenberg   Moravian   12:00 PM
  2018 NFCA Division III Leadoff Classic @ Tucson, Ariz.
  Kenyon   Elms   1:00 PM
  @ Gene Cusic Collegiate Classic (Fort Myers, Fla.)
  Wittenberg   Whitworth   2:30 PM
  2018 NFCA Division III Leadoff Classic @ Tucson, Ariz.
  Kenyon   Clark University   3:00 PM
  DePauw   Central (IA)   5:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  W-Oshkosh   DePauw   7:30 PM
  @ Tucson, Ariz. - Lincoln Park #2
Sun. 4 Rivier   Kenyon   9:00 AM
  2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla. @ Fort Myers, Fla. (North Collier Field #5)
  Kenyon   New Jersey City   11:00 AM
  2018 Spring Trip Game 2 @ Naples, Fla. (North Collier Park Field 5)
  DePauw   MIT   11:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Birmingham-So.   DePauw   1:30 PM
  @ NFCA Classic (Tucson, Ariz.)
  W-Oshkosh   Wittenberg   4:00 PM
  @ Tucson, Ariz. - Lincoln Park #8
  Linfield   Wittenberg   6:30 PM
  2018 NFCA Division III Leadoff Classic @ Tuscon, Ariz.
Mon. 5 Pitt.-Bradford   Kenyon   9:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Waynesburg   Kenyon   11:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Oneonta   Hiram   3:30 PM
  @ Tuscon, Ariz.
  Husson   Hiram   8:00 PM
  Lincoln Park - North Complex Field 7 @ Tuscon, Ariz.
Tue. 6 Wittenberg   St. John Fisher   11:00 AM
  Tuscon Invitational Games @ Tucson, Ariz.
  Bethany Lutheran   Hiram   1:30 PM
  @ Tuscon, Ariz.
  Northland   Hiram   3:30 PM
  @ Tuscon, Ariz.
  Wittenberg   Coe   3:30 PM
  Tuscon Invitational Games @ Tuscon, Ariz.
Wed. 7 Central (IA)   Hiram   9:00 AM
  @ Tuscon, Ariz.
  Geneva   Kenyon   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Trine   Hiram   11:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Anna Maria   Kenyon   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla
  Wittenberg   Oneonta   11:00 AM
  Tuscon Invitational Games @ Tuscon, Ariz.
  Wittenberg   Central (IA)   1:00 PM
  Tuscon Invitational Games @ Tuscon, Ariz.
Thu. 8 Kenyon   Albion   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Fort Myers, Fla.
  Kenyon   Drew   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Hiram   Moravian   11:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Fontbonne   Hiram   1:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Wittenberg   Rockford   3:30 PM
  Tuscon Invitational Games @ Tucson, Ariz.
  Wittenberg   Bethany Lutheran   5:30 PM
  Tuscon Invitational Games @ Tuscon, Ariz.
Fri. 9 Penn St.-Altoona   Kenyon   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #1
  Crown (Minn.)   Kenyon   11:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Allegheny   New Paltz   12:00 PM
  @ VIRGINIA BEACH, VA
  Rockford   Hiram   1:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Saint Benedict   Hiram   1:30 PM
  @ Tuscon, Ariz.
  Oberlin   Franciscan   3:00 PM
  Allegheny   Potsdam   4:00 PM
  @ VIRGINIA BEACH, VA.
  Oberlin   Franciscan   5:00 PM
Sat. 10 Rhode Island Col.   Allegheny   10:00 AM
  @ Virginia Beach, VA
  St. Joseph's (Brkln)   Allegheny   2:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
Sun. 11 Kenyon   SUNY Canton   1:00 PM
  @ Ft. Myers, FL
  Kenyon   Wilmington   3:00 PM
  Florida Spring Trip @ Fort Myers, Fla.
Mon. 12 Kenyon   Swarthmore   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Anderson   Ohio Wesleyan   9:00 AM
  @ Clermont, FL
  Kenyon   Brockport   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Ohio Wesleyan   Bethany (W.V.)   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Wooster   Centenary (N.J.)   1:30 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Wooster   Wm. Paterson   6:00 PM
  @ Kissimmee, Fla.
Tue. 13 Ohio Wesleyan   Fitchburg St.   9:00 AM
  @ Clermont, Florida / Legends Way 2
  Kean   Wooster   11:15 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Ohio Wesleyan   North Park   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Wooster   Marietta   1:30 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Wash. & Jeff.   Oberlin   3:30 PM
  Wash. & Jeff.   Oberlin   5:30 PM
Wed. 14 Geneseo   Ohio Wesleyan   9:00 AM
  @ Hancock Park 5 (Clermont, Fla.)
  Ohio Wesleyan   Concordia (Wis.)   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Hiram   Thiel   3:30 PM
  Hiram   Thiel   5:30 PM
Thu. 15 Wooster   Springfield   11:15 AM
  Diamond 9 Games - Fortune Road (Field 1) @ Kissimmee, Fla.
  Wooster   Wis. Lutheran   3:45 PM
  @ Kissimmee, Fla.
Fri. 16 Roger Williams   Ohio Wesleyan   9:00 AM
  @ Clermont, FL
  Ohio Wesleyan   Benedictine (Ill.)   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Wooster   Oswego   1:30 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Wooster   Ramapo   3:45 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Illinois Col.   DePauw   5:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Ill. Wesleyan   DePauw   7:30 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
Sat. 17 Oberlin   Pomona-Pitzer   9:00 AM
  @ PFX Games - Clermont, FL (Hancock Park)
  Wis.-River Falls   Ohio Wesleyan   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Alma   Wittenberg   1:00 PM
  Hiram   Westminster   1:00 PM
  Adrian   Denison   1:00 PM
  @ Danville, Ky.
  Kenyon   Otterbein   1:00 PM
  Hamilton   Oberlin   2:00 PM
  Ohio Wesleyan   Carroll (Wis.)   2:00 PM
  @ Clermont, FL
  Kenyon   Otterbein   2:30 PM
  Denison   Centre   3:00 PM
  Alma   Wittenberg   3:00 PM
  Hiram   Westminster   3:00 PM
Sun. 18 Western New Eng.   Oberlin   9:00 AM
  Wash. Univ.   DePauw   10:00 AM
  DePauw Tournament @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Wooster   Wesleyan (Conn.)   11:30 AM
  Spring Trip @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Chicago   11:30 AM
  Legends Way #2 @ Clermont, Fla.
  Allegheny   Wash. & Jeff.   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Tufts   Wooster   2:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Denison   Centre   2:00 PM
  Wis.-Eau Claire   Allegheny   2:00 PM
  Trine   DePauw   3:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Denison   Hanover   4:00 PM
  @ Danville, Ky.
Mon. 19 Oberlin   Thomas (ME)   9:00 AM
  Legends Way 2 @ Clermont, Fla.
  Juniata   Oberlin   11:30 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla.
  Allegheny   Western New Eng.   11:30 AM
  Wooster   Calvin   2:00 PM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Tufts   Allegheny   2:00 PM
  @ Clermont, FL
  Bowdoin   Wooster   4:30 PM
  @ Clermont, Fla.
Tue. 20 Centre   Allegheny   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Wis.-Superior   Allegheny   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Mount Union   Hiram   3:30 PM
  Mount Union   Hiram   5:30 PM
Wed. 21 Sewanee   Oberlin   9:00 AM
  Wooster   Farmingdale State   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Wesleyan (Conn.)   Wooster   11:30 AM
  Spring Trip @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Elmhurst   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Muskingum   Ohio Wesleyan   3:30 PM
  Muskingum   Ohio Wesleyan   5:30 PM
Thu. 22 Manchester   Wooster   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Allegheny   Elmhurst   9:00 AM
  @ Clermont, FL
  Carroll (Wis.)   Oberlin   9:00 AM
  @ Clermont, FL
  Manchester   Allegheny   11:30 AM
  @ Orlando, Fla.
  Wooster   Western New Eng.   2:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Grinnell   2:00 PM
  @ Clermont, FL
  Capital   Kenyon   3:00 PM
  Wittenberg   Otterbein   3:30 PM
  Capital   Kenyon   5:00 PM
  Wittenberg   Otterbein   5:30 PM
Fri. 23 Lawrence   Oberlin   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Hope   Allegheny   10:30 AM
  @ Clermont, Florida
  Oberlin   Carleton   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Middlebury   Allegheny   2:00 PM
  @ Clermont, Fla.
Sat. 24 Thomas More   Wittenberg   1:00 PM
  Case   Kenyon   1:00 PM
  Alma   Ohio Wesleyan   1:00 PM
  Thomas More   Wittenberg   3:00 PM
  Alma   Ohio Wesleyan   3:00 PM
  Case   Kenyon   3:00 PM
Sun. 25 DePauw   Salisbury   1:00 PM
  Marietta   Kenyon   1:00 PM
  Marietta   Kenyon   2:30 PM
  DePauw   Salisbury   3:00 PM
Mon. 26 Grove City   Hiram   3:30 PM
  Grove City   Hiram   5:30 PM
Tue. 27 DePauw   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Ohio Wesleyan   John Carroll   3:30 PM
  Denison   Muskingum   3:30 PM
  Allegheny   Westminster   3:30 PM
  DePauw   Va. Wesleyan   5:00 PM
  Allegheny   Westminster   5:00 PM
  Denison   Muskingum   5:30 PM
  Ohio Wesleyan   John Carroll   5:30 PM
Wed. 28 DePauw   Chris. Newport   3:00 PM
  Oberlin   Capital   3:00 PM
  Otterbein   Denison   3:30 PM
  Ohio Northern   Wooster   3:30 PM
  Oberlin   Capital   5:00 PM
  DePauw   Chris. Newport   5:00 PM
  Otterbein   Denison   5:30 PM
  Ohio Northern   Wooster   5:30 PM
Thu. 29 Thiel   Allegheny   3:30 PM
  Thiel   Allegheny   5:00 PM
Fri. 30 DePauw *   Hiram   3:30 PM
  Bluffton   Ohio Wesleyan   3:30 PM
  DePauw *   Hiram   5:30 PM
  Bluffton   Ohio Wesleyan   5:30 PM
Sat. 31 Allegheny *   Wittenberg   1:00 PM
  DePauw *   Wooster   1:00 PM
  Denison *   Ohio Wesleyan   1:00 PM
  Oberlin *   Kenyon   1:00 PM
  Oberlin *   Kenyon   2:30 PM
  Denison *   Ohio Wesleyan   3:00 PM
  DePauw *   Wooster   3:00 PM
  Allegheny *   Wittenberg   3:00 PM
 
April
Mon. 2 Capital   Denison   3:00 PM
  Capital   Denison   5:00 PM
Tue. 3 Wittenberg *   Ohio Wesleyan   3:30 PM
  Hiram   Baldwin Wallace   3:30 PM
  Fredonia   Allegheny   3:30 PM
  Hiram   Baldwin Wallace   5:30 PM
  Wittenberg *   Ohio Wesleyan   5:30 PM
  Fredonia   Allegheny   5:30 PM
Wed. 4 Kenyon *   Denison   3:30 PM
  Wooster *   Hiram   3:30 PM
  Allegheny *   Oberlin   3:30 PM
  Allegheny *   Oberlin   5:00 PM
  Kenyon *   Denison   5:30 PM
  Wooster *   Hiram   5:30 PM
Thu. 5 Oberlin   Baldwin Wallace   3:30 PM
  Oberlin   Baldwin Wallace   5:30 PM
Sat. 7 Denison *   Oberlin   1:00 PM
  Wooster *   Kenyon   1:00 PM
  Ohio Wesleyan *   Allegheny   1:00 PM
  Buena Vista   Wittenberg   1:15 PM
  @ Illinois Wesleyan
  Ohio Wesleyan *   Allegheny   2:30 PM
  Wooster *   Kenyon   3:00 PM
  Denison *   Oberlin   3:00 PM
  Wittenberg   Anderson   3:30 PM
  @ Illinois Wesleyan
  DePauw   Anderson   5:45 PM
  @ Illinois Wesleyan; Bloomington, Ill.
  DePauw   Ill. Wesleyan   8:00 PM
Sun. 8 Wittenberg   Ill. Wesleyan   10:00 AM
  Buena Vista   Wittenberg   12:15 PM
  Thomas More   Denison   1:00 PM
  Buena Vista   DePauw   2:30 PM
  @ Illinois Wesleyan; Bloomington, Ill.
  Thomas More   Denison   3:00 PM
  DePauw   Anderson   4:45 PM
  @ Illinois Wesleyan; Bloomington, Ill.
Mon. 9 Heidelberg   Hiram   3:30 PM
  Heidelberg   Hiram   5:30 PM
Tue. 10 Wittenberg *   Denison   3:30 PM
  Oberlin *   Wooster   3:30 PM
  Allegheny *   Hiram   3:30 PM
  Ohio Wesleyan *   DePauw   4:00 PM
  Oberlin *   Wooster   5:30 PM
  Wittenberg *   Denison   5:30 PM
  Allegheny *   Hiram   5:30 PM
  Ohio Wesleyan *   DePauw   6:00 PM
Thu. 12 Geneva   Allegheny   3:30 PM
  Mount St. Joseph   Denison   5:00 PM
  Geneva   Allegheny   5:00 PM
  Mount St. Joseph   Denison   7:00 PM
Sat. 14 DePauw *   Oberlin   1:00 PM
  Kenyon *   Wittenberg   1:00 PM
  Denison *   Wooster   1:00 PM
  Hiram *   Ohio Wesleyan   1:00 PM
  Denison *   Wooster   3:00 PM
  Kenyon *   Wittenberg   3:00 PM
  DePauw *   Oberlin   3:00 PM
  Hiram *   Ohio Wesleyan   3:00 PM
Sun. 15 DePauw *   Allegheny   1:00 PM
  John Carroll   Hiram   1:00 PM
  Defiance   Oberlin   1:00 PM
  Trine   Wittenberg   1:00 PM
  Wooster   Baldwin Wallace   1:00 PM
  Trine   Wittenberg   3:00 PM
  DePauw *   Allegheny   3:00 PM
  Wooster   Baldwin Wallace   3:00 PM
  John Carroll   Hiram   3:00 PM
  Defiance   Oberlin   3:00 PM
  Adrian   Ohio Wesleyan   3:30 PM
  Adrian   Ohio Wesleyan   5:30 PM
Wed. 18 Wooster *   Allegheny   3:30 PM
  Kenyon *   Hiram   3:30 PM
  Oberlin *   Ohio Wesleyan   3:30 PM
  Wittenberg *   DePauw   4:00 PM
  Wooster *   Allegheny   5:30 PM
  Kenyon *   Hiram   5:30 PM
  Oberlin *   Ohio Wesleyan   5:30 PM
  Wittenberg *   DePauw   6:00 PM
Thu. 19 Denison   Defiance   3:30 PM
  Denison   Defiance   5:30 PM
Sat. 21 Alfred St.   Allegheny   1:00 PM
  Oberlin *   Wittenberg   1:00 PM
  Hiram *   Denison   1:00 PM
  Ohio Wesleyan *   Kenyon   1:00 PM
  Ohio Wesleyan *   Kenyon   2:30 PM
  Alfred St.   Allegheny   3:00 PM
  Oberlin *   Wittenberg   3:00 PM
  Hiram *   Denison   3:00 PM
Sun. 22 John Carroll   DePauw   12:00 PM
  Potential Makeup Game if Needed
  Oberlin   Wilmington   1:00 PM
  Denison   Marietta   1:00 PM
  Wooster   Heidelberg   1:00 PM
  Wash. & Jeff.   Allegheny   1:00 PM
  John Carroll   DePauw   2:00 PM
  Potential Makeup Game if Needed
  Wash. & Jeff.   Allegheny   2:30 PM
  Wooster   Heidelberg   3:00 PM
  Denison   Marietta   3:00 PM
  Oberlin   Wilmington   3:00 PM
Mon. 23 Ohio Wesleyan   Mount Union   3:30 PM
  Ohio Wesleyan   Mount Union   5:30 PM
Tue. 24 DePauw *   Denison   3:30 PM
  Wooster *   Wittenberg   3:30 PM
  Hiram *   Oberlin   3:30 PM
  Allegheny *   Kenyon   3:30 PM
  Allegheny *   Kenyon   5:00 PM
  DePauw *   Denison   5:30 PM
  Wooster *   Wittenberg   5:30 PM
  Hiram *   Oberlin   5:30 PM
Thu. 26 Mount Union   Wooster   3:30 PM
  Ohio Wesleyan   Otterbein   3:30 PM
  Mount Union   Wooster   5:30 PM
  Ohio Wesleyan   Otterbein   5:30 PM
Sat. 28 Kenyon *   DePauw   1:00 PM
  Denison *   Allegheny   1:00 PM
  Ohio Wesleyan *   Wooster   1:00 PM
  Wittenberg *   Hiram   1:00 PM
  Wittenberg *   Hiram   3:00 PM
  Kenyon *   DePauw   3:00 PM
  Denison *   Allegheny   3:00 PM
  Ohio Wesleyan *   Wooster   3:00 PM
* Conference