Skip to navigation Skip to content Skip to footer

1999 All-NCAC Women's Tennis

1999 ALL-NCAC WOMEN'S TENNIS

CLEVELAND -- The following performers have earned All-NCAC honors for the 1999 season
through balloting by the North Coast Athletic Conference women's tennis coaches.


PLAYER OF THE YEAR ............................. Erin Hockman, Kenyon
NEWCOMER OF THE YEAR .......................... Brooke Roeper, Kenyon
COACH OF THE YEAR ............................. Scott Thielke, Kenyon


SINGLES               SCHOOL       YR  FLIGHT  RECORD  HOMETOWN/HIGH SCHOOL
-------

FIRST TEAM

Caryn Cuthbert *%     Kenyon       Jr.   1,2    16-9   Arlington, VA/Yorktown
Sarah Ehle #          Wooster      So.    1     11-7   Marshfield, MA/Westlake (OH)
Wendy Floering *@     Denison      Sr.    1     12-6   Cincinnati, OH/Madeira
Erin Hockman *%&      Kenyon       Sr.   1,2    14-10  Aurora, OH/Western Reserve
Brooke Roeper         Kenyon       Fr.   3,2    14-5   Chagrin Falls, OH/Chagrin Falls
Leigh Ann Totty #@    Oberlin      Sr.    1     15-8   McMurray, PA/Peters Township


SECOND TEAM

Jill Brockleman       Oberlin      Jr.   3,2    15-8   Bangkok, Thailand/Ruamrudee
Anna-Britt Mahler     O. Wesleyan  Fr.  2,1,3    9-8   Columbus, OH/Upper Arlington
Claudia Martinez      Oberlin      So.    2      8-5   Satellite Beach, FL/Satellite
Kelly Mickelson #     Denison      Sr.   2,1    11-8   Athens, OH/Athens
Nan Sagooleim         Kenyon       So.  4,5,3   13-4   Maumee, OH/Valley Country Day
Sarah Strickler       Wooster      So.   2,1    12-9   Oak Ridge, TN/Oak Ridge


HONORABLE MENTION

Debbie Cassell        Wittenberg   Sr.    1     5-15   Newark, OH/Normal (IL)
Kristen Farrell #     O. Wesleyan  Jr.   3,2    13-4   Fremont, OH/Ross
Tracy Jordan          Earlham      Fr.   5,4     5-3   Edgerton, WI/Edgerton
Jenny Keegan #        Allegheny    Jr.    1      6-9   Ann Arbor, MI/Pioneer
Jody Privat           CWRU         Jr.    2     5-14   River Forest, IL/Oak Park
Molly Smith           Denison      So.  4,2,3   14-5   Grand Rapids, MI/East Grand Rapids



DOUBLES               SCHOOL       YR  FLIGHT  RECORD  HOMETOWN/HIGH SCHOOL
-------

FIRST TEAM

Caryn Cuthbert *      Kenyon       Jr.    1     14-10  Arlington, VA/Yorktown
Erin Hockman                       Sr.                 Aurora, OH/Western Reserve

Sarah Ehle            Wooster      So.    1     10-9   Marshfield, MA/Westlake (OH)
Sarah Strickler                    So.                 Oak Ridge, TN/Oak Ridge

Wendy Floering *      Denison      Sr.    1     11-7   Cincinnati, OH/Madeira
Kelly Mickelson                    Sr.                 Athens, OH/Athens
   

SECOND TEAM

Jill Brockleman       Oberlin      Jr.   2,1    15-6   Bangkok, Thailand/Ruamrudee
Claudia Martinez                   So.                 Satellite Beach, FL/Satellite

Nan Sagooleim         Kenyon       So.   2,1     6-6   Maumee, OH/Valley Country Day
Brooke Roeper                      Fr.                 Chagrin Falls, OH/Chagrin Falls

Leigh Anne Totty #    Oberlin      Sr.    1     16-5   McMurray, PA/Peters Township
Tara Sievers                       Sr.                 Rochester, MI/Adams


       KEY
       ---

       * 1st team 1998     # 2nd team 1998
       % 1st team 1997     @ 2nd team 1997
       & 1st team 1996