Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2000 All-NCAC Women's Tennis

2000 ALL-NCAC WOMEN'S TENNIS

CLEVELAND -- The following performers have earned All-NCAC honors for the 2000 season
through balloting by the North Coast Athletic Conference women's tennis coaches.


PLAYER OF THE YEAR ........................... Caryn Cuthbert, Kenyon
NEWCOMER OF THE YEAR ........................... Sarah Jesse, Oberlin
COACH OF THE YEAR ............................ Peter Burling, Denison


SINGLES
-------

FIRST TEAM              SCHOOL       YR  FLIGHT   RECORD  HOMETOWN/HIGH SCHOOL

Caryn Cuthbert^*%       Kenyon       Sr.   1        14-2  Arlington, VA/Yorktown
Christel Hain           O. Wesleyan  Sr.   1,2,3    10-3  Sullivan's Island, SC/Bishop England
Kristen Hanto           Denison      So.   1        6-11  Loveland, OH/Cincinnati Hills
Sarah Jesse             Oberlin      So.   1        22-3  Casco, MI/Port Huron Northern 
Anna-Britt Mahler$      O. Wesleyan  So.   1         9-4  Columbus, OH/Upper Arlington  
Brooke Roeper^          Kenyon       So.   1,2      19-2  Chagrin Falls, OH/Chagrin Falls

SECOND TEAM

Erin Beach              Wittenberg   Fr.   1,2      17-5  Dayton, OH/Butler
Alaina Fotiu-Wojtowicz  Oberlin      Fr.   2        17-7  Okemos, MI/Okemos
Nicole Harbauer         Kenyon       Sr.   2,3,4,5   6-8  Maple, ONT/Holy Trinity
Jenny Keegan>#          Allegheny    Sr.   1       12-11  Ann Arbor, MI/Pioneer
Shannon Oliphant        Wittenberg   Fr.   1,2     13-10  Columbus, OH/Hilliard Davidson
Elly Sherman            Kenyon       So.   2,3,4,5  17-3  Hinsdale, IL/Lyons Township

HONORABLE MENTION

Lisa Beauchamp          Kenyon       So.    3,4,5   13-5  Ann Arbor, MI/Huron
Jill Brockleman$        Oberlin      Sr.    3      14-10  Bangkok, Thailand/Ruamrudee
Lisa Carlton            Denison      So.    3,4     13-3  New Albany, OH/New Albany
Liz Claffey             Earlham      Fr.    1,2,3    6-8  Urbana, IL/Urbana
Kristen Farrell>#       O. Wesleyan  Sr.    1,2,3   11-4  Fremont, OH/Ross
Ann Haley               Hiram        So.    1        2-6  Tiffin, OH/Calvert
Molly Smith>            Denison      Jr.    2,3      7-8  Grand Rapids, MI/East Grand Rapids
Sara Stonewater         Wooster      Jr.    1       3-16  Oxford, OH/Talawanda
Katy Trostle            Allegheny    So.    1,2    16-12  Renfrew, PA/Knoch
Katy Tucker             Kenyon       Fr.    3,4,5,6 12-5  Louisville, KY/Ballard


DOUBLES
-------

FIRST TEAM              SCHOOL       YR  FLIGHT   RECORD  HOMETOWN/HIGH SCHOOL


Caryn Cuthbert          Kenyon       Sr.   1        15-5  Arlington, VA/Yorktown
Katy Tucker                          Fr.                  Louisville, KY/Ballard

Sarah Jesse             Oberlin      So.   1        17-8  Casco, MI/Port Huron Northern
Alaina Fotiu-Wojtowicz               Fr.                  Okemos, MI/Okemos

Anna-Britt Mahler       O. Wesleyan  So.   1         7-4  Columbus, OH/Upper Arlington
Christel Hain                        Sr.                  Sullivan's Island, SC/Bishop England

SECOND TEAM

Kristen Hanto           Denison      So.   1        8-10  Loveland, OH/Cincinnati Hills
Molly Smith                          Jr.                  Grand Rapids, MI/East Grand Rapids

Jenny Keegan            Allegheny    Sr.   1         6-3  Ann Arbor, MI/Pioneer
Katy Trostle                         So.                  Renfrew, PA/Knoch

Shannon Oliphant        Wittenberg   Fr.   1        14-8  Columbus, OH/Hilliard Davidson
Erin Beach                           Fr.                  Dayton, OH/Butler


       KEY
       ---

       ^ 1st team 1999     $ 2nd team 1999     > honorable mention 1999
       * 1st team 1998     # 2nd team 1998
       % 1st team 1997     @ 2nd team 1997