Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2014 NCAC Cross Country Runners of the Week

MEN WOMEN
       
October 20th
  John Sotos, Ohio Wesleyan
(Dublin, OH/Coffman)

Ohio Wesleyan freshman John Sotos  was the top freshman finisher at the Oberlin Inter-Regional Rumble, placing seventh overall with an 8K time of 25:44.7.
  Lauren Buyan, Wooster
(Sheridan, WY/Sheridan)

Wooster senior Lauren Buyan finished 27th out of 413 runners with a 5K time of 19:15.06 to lead the Fighting Scots at Wilmington’s #JennaStrong Classic.
October 7th
  Geno Arthur, Oberlin
(Camarillo, CA/Rio Mesa)

Race: All-Ohio Championships           Distance: 8k
Individual Finish: 1st in Div. III (24:59.11)
Team Finish: 3rd in Div. III (103)

Oberlin senior Geno Arthur finished seventh overall and first among Div. III runners at the 34th Annual All-Ohio Championships on Friday at Cedarville with an 8K time of 24:59.11. He is the first Yeomen runner in program history to post a sub-25:00 time in an 8k race. 
Emma Lehmann, Oberlin
(San Francisco, CA/Urban)

Race: All-Ohio Championships        Distance: 6K
Individual Finish: 1st Overall (21:41.55)       
Team Finish: 2nd in Div. III (70)

Oberlin senior Emmah Lehmann  accomplished a rare feat on Friday at the All-Ohio Championships as she finished first out of 477 runners from Div. I, II, III and the NAIA with a 6K course-record time of 21:41.55.
September 29th
  Jon Osman, Wittenberg
(Troy, OH/Troy)

Race: NCAA Div. III Pre-Nationals   Distance: 8K
Individual Finish: 34th (24:50.08)   Team Finish: 21st (575 points)

Wittenberg sophomore Jon Osman posted a personal-best 8K time of 24:50.08 to finish 34th out of 375 runners at the NCAA Division III Pre-National Meet.
  Emily Grabauskas, Denison
(Annandale, VA/Falls Church)

Race: NCAA Div. III Pre-Nationals    Distance: 6K
Individual Finish: 9th (21:29.74)   Team Finish: 4th (206 points)

Denison freshman Emily Grabauskas led all NCAC runners at the NCAA Division III Pre-National Meet by finishing ninth out of 321 runners with a 6K time of 21:29.74.
September 22nd
  Geno Arthur, Oberlin
(Camarillo, CA/Rio Mesa)

Race: Gil Dodds Invitational (Wheaton, IL)       
Distance: 8K
Individual Finish: Second (25:19)      Team Finish: Second (82 points)

Oberlin junior Geno Arthur guided the Yeomen to a fourth-place finish at the Wheaton (IL) Gil Dodds Invitational after he finished second overall on the 8K course with a time of 25:19.
  Kyle Neal, Oberlin
(North Muskegon, MI/North Muskegon)

Race: Gil Dodds Invitational (Wheaton, IL)        
Distance: 6K
Individual Finish: Second (22:00)       
Team Finish: T-First (45 points)

Oberlin junior Kyle Neal finished second overall at the Wheaton (IL) Gil Dodds Invitational after she covered the 6K course in a time of 22:00. The Yeowomen finished in a tie for first place in the final team standings with Washington Univ. (MO) after each team accumulated 45 points.
September 15th
  Logan Steiner, Allegheny
(Meadville, PA/North Allegheny)

Race: Denison Fall Invitational       Distance: 8K
Individual Finish: First (26:42.3)   Team Finish: First (26 points)

Allegheny junior Logan Steiner raced to the tape first in the men’s 8K at the Denison Invitational with a time of 26:42.3. Steiner’s performance guided the Gators to the team title at the event with 26 total points.
   Abbi Boss, Denison
(East Aurora, NY/East Aurora)

Race: Denison Fall Invitational     Distance: 6K
Individual Finish: Second (23:40.8)   
Team Finish: Second (34 points)

Denison senior Abbi Boss finished second at the DU Invitational with a 6K time of 23:40.8. The Big Red finished eight points behind Allegheny for the team title at the event with 34 total points.
September 8th
Joe David, Wooster
(Sparta, NJ/Sparta)

Race: Ohio Wesleyan Invitational       Distance: 8K
Individual Finish: Fourth (26:20.4)    Team Finish: First (71 points)

Wooster senior Joe David led the Fighting Scots to the team title at the Ohio Wesleyan Invitational by completing the 8K race in a time of 26:20 to finish fourth overall in the individual standings.
Emma Lehmann, Oberlin
(San Francisco, CA/Urban)

Race: Edinboro Doug Watts Open Distance: 5K
Individual Finish: Fourth (17:56)       
Team Finish: First (45 points)

Oberlin senior Emma Lehmann was the top Division III runner at the Edinboro Doug Watts Open after finishing fourth overall with a time of 17:56. Her performance helped guide the Yeowomen to the team title at the event that consisted of four Div. II schools and three Div. III institutions.
September 2nd

Jake Dennie, Denison
(Indianapolis, IN/Brebeuf Jesuit)
 

Race: Dayton Flyer 5K Challenge       
Distance: 5K
Individual Finish: First in Div. III (16:14.)       
Team Finish: First in Div. III (18 points)

Denison sophomore Jake Dennie finished first among Division III runners and 17th overall at The University of Dayton’s 5K Challenge with a time of 16:14. Dennie finished ahead of 48 Div. I runners in the final individual standings.

 
Emily Grabauskas, Denison
(Annandale, VA/Falls Church)


Race: Dayton Flyer 5K Challenge       
Distance: 5K
Individual Finish: First in Div. III (19:42)       
Team Finish: First in Div. III (17 points)

Denison freshman Emily Grabauskas was first among Div. III runners and 17th overall at The University of Dayton’s 5K Challenge with a time of 19:42. Grabauskas bested 44 Div. I runners in the final individual standings.