Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2001 NCAC Men's Cross Country Championship Results

DENISON WOMEN, KENYON MEN REPEAT CHAMPIONSHIP PERFORMANCES;
RIEDER, EVENER TAKE INDIVIDUAL TITLES


DELAWARE, Ohio -- Denison took its third straight crown in the women's race and
Kenyon captured its second consecutive men's title at the 17th North Coast
Athletic Conference Cross Country Championships, which were held at Oberlin on
Oct. 28.

Denison edged out second-place Allegheny by three points despite two Gators who
finished in the top seven. The Big Red placed five scorers in the top 20 to make
the difference in the results. Runners from six different schools took the top
six spots. Earlham senior Shannan Rieder (Cincinnati, OH/Mt. Notre Dame) won the
race in 18:40.30, followed by Wooster senior Sandy Tecklenburg (Cincinnati, OH/
Anderson)
in 18:42.50. Wittenberg sophomore Abi Gerstle (Kettering, OH/Fairmont)
was third (18:50.90), senior Alyssa Mack (Pleasantville, NY/Pleasantville) of
Allegheny was fourth in 18:59.80 and sophomore Lori Tuchfeld (N. Merrick, NY/
Sanford H. Calhoun)
of Oberlin was fifth (19:02.60). The top individual for champion
Denison for the second straight year was sophomore Adrienne Shue (Circleville,
OH/Circleville)
in sixth place (19:05.00).

Kenyon placed all seven of its runners in the top 25, and the five scorers were all
in the top 11 as the Lords easily took the men's race. Kenyon senior Vince Evener
(Bradford, PA/Greenwood)
won in 25:17.10, followed closely by his teammate, sophomore
Greg Remaly (Bloomsburg, PA/Central Columbia) in 25:19.00. Denison sophomore Brock
Babcock (Platte City, MO/Platte County
), who placed second in last year's race, took
third this year in 25:21.70. Kenyon sophomore Ben Hildebrand (Rochester, NY) moved
up a spot from last year with a fourth-place finish (25:22.40), and Wabash junior
Jared Smit (Lafayette, IN/Lafayette Central) rounded out the top five in 25:24.70.
The top seven individual finishers earn first-team All-NCAC honors, with the next
seven placed on the second team and the third seven receiving honorable mention.

_____________________________________________________________________


North Coast Athletic Conference
2000 Men's Cross Country Championships

Team Scores
1 Kenyon 24
2 Allegheny 78
3 Wooster 80
4 Denison 106
5 Oberlin 151
5 Wabash 151
7 Earlham 175
8 Ohio Wesleyan 219
9 Wittenberg 221
10 Hiram 246

 

Individual Finishers
1 Vince Evener Kenyon SR 25:17.10
2 Greg Remaly Kenyon SO 25:19.00
3 Brock Babcock Denison SO 25:21.70
4 Ben Hildebrand Kenyon SO 25:22.40
5 Jared Smit Wabash JR 25:24.70
6 Cary Snyder Kenyon JR 25:28.80
7 Nicholas Chiorian Wooster SR 25:34.30
8 Brendan Callahan Wooster SO 25:36.40
9 Brice Allen Allegheny SR 25:44.80
10 David Bevacqua Oberlin SR 25:52.70
11 Matt Cabrera Kenyon SO 26:02.00
12 Andy Graham Earlham SO 26:06.10
13 Rob Shaw Allegheny SR 26:08.10
14 Dan Princic Allegheny JR 26:13.30
15 Marty Coppola Wooster JR 26:15.40
16 Andrew Sisson Kenyon FR 26:21.20
17 Nick Dewald Wittenberg SO 26:24.30
18 Nathan Aichele Denison FR 26:25.40
19 Devon Halley Allegheny SO 26:28.10
20 Evan McDaniel Wooster SO 26:31.40
21 Matt Burgdorf Denison SR 26:38.40
22 Adam Greeney Oberlin FR 26:39.20
23 Brett Zook Allegheny SR 26:43.50
24 Martin Adams Ohio Wesleyan SO 26:44.90
25 Eric Koppert Kenyon FR 26:50.50
26 Don Beesing Hiram JR 26:56.30
27 Luke Stifler Earlham SR 27:00.90
28 Dan Ruge Wabash FR 27:01.20
29 Chris Lightle Denison SR 27:02.60
30 Gabe Thompson Wooster SO 27:04.60
31 Zach Warren Earlham SO 27:05.30
32 Ken Shelton Wabash FR 27:09.00
33 Jared Rhode Wooster SO 27:11.20
34 Erik Ludlow-Mallea Oberlin SR 27:16.90
35 Craig Claussen Denison SR 27:18.20
36 Seth Houwer Allegheny JR 27:20.10
37 Rob Passmore Kenyon JR 27:21.20
38 Dave Hyde Wittenberg JR 27:22.40
39 Jason Betts Allegheny FR 27:29.00
40 Hans Petersen Oberlin JR 27:30.30
41 Joey Ortiz Hiram SO 27:33.30
42 Jake Mackan Ohio Wesleyan JR 27:34.10
43 Zach Medler Wabash SR 27:36.50
44 Trevor Warren Ohio Wesleyan SR 27:42.10
45 Dave Seabeck Denison JR 27:43.50
46 Matt Trent Wooster SO 27:45.50
47 Dan Schwartz Oberlin SR 27:46.80
48 John Wells Denison FR 27:49.60
49 Corey Drabert Allegheny FR 27:50.50
50 Jesus Campos Wabash SO 27:55.10
51 Luke Clarkson Wittenberg JR 27:58.40
52 Dan Sweet Wabash FR 28:01.20
53 Noah White Earlham SR 28:07.30
54 Tim Damopoulos Wittenberg FR 28:09.20
55 Scott Selby Kenyon FR 28:11.40
56 deForest Carter Allegheny FR 28:16.60
57 Andrew Roynestad Ohio Wesleyan SO 28:19.70
58 Darrell Voll Allegheny JR 28:20.90
59 Ben Scherzer Earlham JR 28:22.20
60 Aaron Cecala Allegheny JR 28:22.50
61 Dave Jirousek Allegheny SR 28:31.00
62 Matthew Schneider Wooster SR 28:33.90
63 William Whyte Denison FR 28:35.60
64 Michael Kennedy Hiram FR 28:40.90
65 David Bukszpan Kenyon JR 28:43.60
66 Mike Severino Oberlin JR 28:48.30
67 Jeff Beaudry Ohio Wesleyan SR 28:50.50
68 Glenn Mutti Earlham JR 28:51.30
69 Mark Sherer Wabash SO 28:52.50
70 Ryan Bates Wooster JR 28:54.40
71 Joe Moosbrugger Hiram FR 28:56.30
72 Tyler Pensyl Denison SO 28:57.50
73 Jeff Dupra Wooster SO 29:02.90
74 Michael Ward Denison SO 29:07.20
75 Eric Donaldson Earlham FR 29:10.60
76 Benjamin Webb Denison SO 29:13.50
77 Dan Pursel Wooster SO 29:16.90
78 Drew Kalnow Kenyon SO 29:18.60
79 Matt Mead Ohio Wesleyan SO 29:59.80
80 Pat Horvat Ohio Wesleyan FR 30:01.50
81 Michael Clinton Ohio Wesleyan SO 30:08.90
82 Scott Waggoner Hiram FR 30:13.70
83 Brad Dreifuss Kenyon SR 30:16.60
84 James Neyhard Earlham FR 30:19.30
85 Brody Wilson Oberlin JR 30:40.30
86 Scott Huntoon Wittenberg JR 30:40.70
87 Tom Martinez Ohio Wesleyan FR 30:43.30
88 Alan Gustafson Wittenberg FR 30:52.90
89 John Cocco Wittenberg FR 31:20.40
90 Patrick Wynne Oberlin FR 31:21.60
91 John Millet Oberlin SR 31:36.40
92 Jeff Domingus Wittenberg FR 32:45.20
93 Chris King Ohio Wesleyan SO 32:46.30
94 Andrew Hobson Wittenberg FR 34:15.50