Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2000 NCAC Women's Cross Country Championships Results

DENISON WOMEN, KENYON MEN REPEAT CHAMPIONSHIP PERFORMANCES;
RIEDER, EVENER TAKE INDIVIDUAL TITLES


DELAWARE, Ohio -- Denison took its third straight crown in the women's race and
Kenyon captublack its second consecutive men's title at the 17th North Coast
Athletic Conference Cross Country Championships, which were held at Oberlin on
Oct. 28.

Denison edged out second-place Allegheny by three points despite two Gators who
finished in the top seven. The Big Red placed five scorers in the top 20 to make
the difference in the results. Runners from six different schools took the top
six spots. Earlham senior Shannan Rieder (Cincinnati, OH/Mt. Notre Dame) won the
race in 18:40.30, followed by Wooster senior Sandy Tecklenburg (Cincinnati, OH/
Anderson)
in 18:42.50. Wittenberg sophomore Abi Gerstle (Kettering, OH/Fairmont)
was third (18:50.90), senior Alyssa Mack (Pleasantville, NY/Pleasantville) of
Allegheny was fourth in 18:59.80 and sophomore Lori Tuchfeld (N. Merrick, NY/
Sanford H. Calhoun)
of Oberlin was fifth (19:02.60). The top individual for champion
Denison for the second straight year was sophomore Adrienne Shue (Circleville,
OH/Circleville)
in sixth place (19:05.00).

Kenyon placed all seven of its runners in the top 25, and the five scorers were all
in the top 11 as the Lords easily took the men's race. Kenyon senior Vince Evener
(Bradford, PA/Greenwood)
won in 25:17.10, followed closely by his teammate, sophomore
Greg Remaly (Bloomsburg, PA/Central Columbia) in 25:19.00. Denison sophomore Brock
Babcock (Platte City, MO/Platte County
), who placed second in last year's race, took
third this year in 25:21.70. Kenyon sophomore Ben Hildebrand (Rochester, NY) moved
up a spot from last year with a fourth-place finish (25:22.40), and Wabash junior
Jablack Smit (Lafayette, IN/Lafayette Central) rounded out the top five in 25:24.70.
The top seven individual finishers earn first-team All-NCAC honors, with the next
seven placed on the second team and the third seven receiving honorable mention.

_____________________________________________________________________


North Coast Athletic Conference
2000 Women's Cross Country Championships

Team Scores
1 Denison 65
2 Allegheny 68
3 Kenyon 87
4 Wooster 109
5 Earlham 111
6 Oberlin 113
7 Wittenberg 151
8 Ohio Wesleyan 223
9 Hiram -

 

Individual Finishers
1 Shannan Rieder Earlham SR 18:40.30
2 Sandy Tecklenburg Wooster SR 18:42.50
3 Abi Gerstle Wittenberg SO 18:50.90
4 Alyssa Mack Allegheny SR 18:59.80
5 Lori Tuchfeld Oberlin SO 19:02.60
6 Adrienne Shue Denison SO 19:05.00
7 Nicole Morandi Allegheny SO 19:10.70
8 Katherine Kapo Kenyon JR 19:13.80
9 Lindsey Ross Denison SO 19:18.30
10 Jenny Wilke Hiram SO 19:24.80
11 Rachel Dawson Wooster SR 19:27.70
12 Beth Smith Earlham JR 19:28.40
13 Sarah Weide Wittenberg JR 19:33.30
14 Alyssa Gaebel Allegheny FR 19:36.40
15 Susan Bettcher Denison SR 19:38.90
16 Melissa Hurley Kenyon SR 19:41.50
17 Megan Biddle Kenyon SO 19:42.70
18 Laura Mix Denison SR 19:44.70
19 Beth Spalding Oberlin SR 19:47.70
20 Allison Mayfield Denison SR 19:49.30
21 Tenaya Britton Kenyon FR 19:51.00
22 Deserae Pegg Allegheny SO 19:51.30
23 Julie Hufnagel Denison FR 19:52.30
24 Chelsea Benson Allegheny FR 19:53.60
25 Ellen Watts Denison JR 19:57.80
26 Jean Lacaeyse Denison SR 19:58.80
27 Jenni Huelsman Oberlin SR 19:59.20
28 Michelle Shipman Denison SO 20:05.60
29 Arden Thomas Earlham SR 20:06.70
30 Barbara Patrick Wooster SO 20:09.40
31 Laura Koss Kenyon FR 20:09.80
32 Katie Tully Kenyon FR 20:10.00
33 Katie Holder Ohio Wesleyan JR 20:10.70
34 Karina Colbenson Wooster FR 20:13.60
35 Kyle McKenzie Oberlin SO 20:18.40
36 Julia Goeke Oberlin FR 20:20.20
37 Erica Neitz Kenyon SR 20:21.30
38 Abby Pound Earlham JR 20:22.70
39 Nory Sams Allegheny FR 20:26.20
40 Liz Tullberg Ohio Wesleyan FR 20:26.80
41 Stephanie Fraker Denison SO 20:26.90
42 Becky Graseck Earlham JR 20:28.90
43 Colleen Call Wooster FR 20:29.00
44 Melanie Ziarko Wittenberg JR 20:30.00
45 Vanessa Miller Denison FR 20:30.20
46 Emily Cleveland Earlham SO 20:32.50
47 Holly Welsh Wooster FR 20:36.20
48 Jen Noel Oberlin JR 20:36.80
49 Julie Hajny Hiram FR 20:39.00
50 Lindsey Hayes Allegheny FR 20:39.70
51 Lisa Weed Allegheny SO 20:43.20
52 Devon Herl Wooster SO 20:48.30
53 Leigh Seserko Allegheny FR 20:50.10
54 Abigail Mack Earlham FR 20:52.30
55 Libby Weaver Wittenberg FR 20:56.60
56 Abby Morris Oberlin FR 21:00.90
57 Natalie Sandoval Earlham SO 21:04.70
58 Audrey Maness Earlham FR 21:08.50
59 Lisa Minich Wooster JR 21:12.50
60 Jenny Brill Wittenberg FR 21:13.90
61 Laura Feeney Oberlin SO 21:15.80
62 Becky Barnes Wittenberg FR 21:18.30
63 Molly Sharp Kenyon SR 21:19.90
64 Amanda Smith Ohio Wesleyan FR 21:21.40
65 Megan Eberts Wooster SO 21:25.40
66 Meaghan Carmody Wooster FR 21:25.80
67 Sara Vyrostek Kenyon JR 21:27.90
68 Tina Chin Ohio Wesleyan JR 21:28.80
69 Lisa Malazzo Ohio Wesleyan FR 21:42.70
70 Kelly Geer Allegheny FR 21:51.00
71 Melissa Wright Oberlin SR 21:52.30
72 Kristen Cheman Allegheny FR 21:56.00
73 Dawn Hirth Wooster JR 21:58.20
74 Sara Reid Wittenberg SO 21:59.30
75 Julia Prosser Earlham SO 22:02.00
76 Katie Feran Ohio Wesleyan SO 22:03.80
77 Natalie Moon Ohio Wesleyan SR 22:11.70
78 Maureen Copeland Allegheny FR 22:18.60
79 Alexis VanPelt Oberlin FR 22:24.10
80 Sarah Freytag Wittenberg FR 22:27.40
81 Ayobami Bell Ohio Wesleyan SR 22:39.80
82 Janell Chandler Ohio Wesleyan SO 22:70.70
83 Nikki Norcia Wittenberg FR 22:47.80
84 Marie Hopper Earlham SR 22:54.50
85 Anglea Skaggs Wooster SR 22:57.40
86 Melissa Detrick Ohio Wesleyan JR 22:58.80
87 Jaimee Ramsden Oberlin SO 23:07.20
88 Sarah Biber Earlham FR 23:13.80
89 Cereescia Sandoval Wittenberg SR 23:22.60
90 Ket Ashfield Oberlin SR 23:38.40
91 Gretchen Sponseller Wittenberg FR 24:08.80
92 Judy Geraci Hiram FR 24:14.30
93 Erin Smith Ohio Wesleyan SR 24:34.20
94 Cara Thomas Ohio Wesleyan FR 26:05.10